زندگی نامه

دکتر مرتضی قمشه ای تحصیلات مهندسی را در دانشکده فنی دانشگاه تهران به پایان رساند وتحصیلات دکتری را در دانشگاه پاریس در زمینه مهندسی مواد و انرژی پایان داد او اکنون مشاور بین المللی انرژی های نوین است ودرسمت استاد مدعو در دانشگاه مک گیل در مونترال و دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا به کار علمی ادامه می دهد.تالیفات علمی او بالغ بر صد مقاله و کتاب در در زمینه های هوش مصنوعی و انرژی و مواد علی الخصوص در باره انرژی زمین گرمایی است.

او در حاشیه کارهای علمی در ۲۰ سال اخیر در زمینه ادبیات و عرفان فعالیتهای گسترده ای داشته است از جمله مجموعه کارگاه های ادبی و عرفانی هفت آسمان ادب پارسی و چند کتاب و چندین مقاله به زبانهای انگلیسی و فارسی است.

  • کتاب عالی و دانی از افق پست مدرن در سال ۱۳۹۰ در تهران منتشر شد که شامل بررسی رابطه فرهنگ مردمی و عرفان است.
  • کتاب بهشت گم ناشده او به زبان انگلیسی حاوی چهار داستان عرفانی است از جمله داستان ابراهیم ادهم که توسط دکتر حسین قمشه ای به فارسی برگردان و در تهران منتشر شده است.
  • از جمله مقالات فارسی او شرح صد بیت از گلشن راز است که در گاهنامه کیمیا منتشر شده است.
  • مقالات علمی عرفانی او به زبان انگلیسی در ژورنال های علمی منتشر شده است از جمله مقاله جنگ و صلح و منطق تشکیک در ژورنال بین المللی سایبرنتیک منتشر شده است.
  • سخنرانی های دکتر مرتضی قمشه ای درزمینه هفت آسمان ادب پارسی از تلویزیون‌های داخل و خارج کشور پخش شده است و به صورت الکترونیک صوتی نیز در دسترس است.